آموزشی, زنبور عسل

انواع زنبورها در کندو

زنبورداری شیرین گل

چند نوع زنبور در کندو وجود دارد؟

معمولا در یک کندو سه نوع زنبور وجود دارد: ملکه و زنبور کارگر که هردو ماده اند و زنبورهای نر که جثه ی درشت تری دارند. ظاهر و ویژگی های این زنبورها با یکدیگر متفاوتند. 

اگر عمل لقاح در تخم هایی که دارای اسپرم است صورت بگیرد، 2n کروموزومی شده و به زنبورماده تبدیل می شوند، در غیر این صورت زنبور نر به وجود می آید.

زنبورداری شیرین گل

ملکه

ملکه مادر کندو است. جنسیت ملکه ماده است و اندازه بدن آن به 18 میلی متر میرسد. 

خرطوم ملکه توانایی جمع آوری شهد گل هارا ندارد و بالهای کوچکی دارد که برای پرواز طولانی مناسب نیست. این نوع زنبور شکم بزرگ تری نسبت به زنبورهای کارگر داشته و طول زندگی آن نیز بیشتر است. این زنبور می تواند 2 تا 6 سال زنده بماند، اما در زنبورداری تجاری بیش از دو سال از یک ملکه استفاده نمی شود. 

غذای ملکه برخلاف بقیه زنبورها که از عسل و گرده گل استفاده می کنند، ژل رویال است و نیش این نوع زنبور بدون خار می باشد.

تفاوت ملکه و دیگر زنبورهای کندو

ملکه با دیگر زنبورهای داخل کندو تفاوت های چشمگیری دارد. این نوع زنبور از بقیه زنبورها بزرگتر است . اندازه شکم آن درازتر و همچنین فاقد سبد جمع آوری گرده در پاهای عقبی است.

زنبور نر

تخم های بارور نشده ملکه در کندو به زنبورهای نر تبدیل می شوند. تنها وظیفه این زنبورها در کندو، بارور کردن ملکه است. زنبور نر نیش ندارد و همچنین توانایی جمع آوری شهد و گرده را نیز ندارد. این زنبور که دارای سر و بالهای بزرگی است، تنها به مدت 24 روز زنده می ماند.

زنبور کارگر

زنبور کارگر ماده است اما توانایی بارور شدن ندارد. هرچند در نبود ملکه میتوانند تخم ریزی کنند. طول بدن زنبور کارگر 9 میلی متر و نصف ملکه می باشد. در یک کندوی قوی که دارای 10 قاب است، حدود 70 هزار زنبور کارگر وجود دارد.

طول نیش زنبورهای کارگر 1 میلی متر است و بر روی آن خارهای ریز قرار دارد. زمانیکه زنبور کارگر به بدن موجوداتی که ساختار گوشتی دارند نیش میزند، خارهای اطراف نیش در پوست گیر کرده و موجب پارگی شکم زنبور و جدا شدن کیسه زهر از آن می شود و به همین علت زنبور نیش زده پس از چند دقیقه خواهد مرد.

وظایف زنبور کارگر

  • جمع آوری شهد، گرده، آب، بره موم
  • پاسبانی از کندو
  • تولید عسل
  • رسیدگی به ملکه
  • پرورش نوزادان
  • رسیدگی به کندو و پاکیزگی آن

زنبورهای کارگر در داخل کندو به چه کارهایی مشغول اند؟

این زنبورها که در ابتدای دوره ی زندگی خود هستند، وظیفه رسیدگی به ملکه و لاروهای جوانی که سنشان 1 تا 3 روز است را بر عهده دارند. در روزهای بعد ممکن است به کار موم سازی روی بیاورند و پس از آن نظارت بر رفت و آمد زنبورها و دفاع از کندو را برعهده میگیرند.

طول دوران زندگی زنبور عسل

طول دوران زندگی زنبورعسل به زمان های مختلف سال بستگی دارد. در تابستان و فصل فعالیت کندو، زنبوران کارگر حدود 6 هفته زنده می مانند و در بقیه سال مدت زمان زندگیشان به 6 ماه می رسد. زنبورهای نر 22 روز و ملکه به طور متوسط سه سال زنده می ماند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *