آموزشی, زنبور عسل

درمان زخم های دیابتی با عسل

دیابت عسل شیرین گل

آیا عسل در درمان زخم های دیابتی تاثیر دارد؟

مبتلایان به دیابت در جهان به بیش از 30 میلیون نفر میرسد. شیوع این بیماری در بزرگسالان در حدود 2 تا 5 درصد است. یکی از مشکلات شایع مبتلایان به دیابت زخم هایی است که در انتهای دست و پاها بوجود می آید. علت به وجود آمدن این زخم ها اختلالات عروقی و عصبی و در نتیجه عدم خون رسانی مناسب است.

خواص عسل برای درمان زخم ها چیست؟

 در متون اسلامی از عسل به عنوان داروی شفابخش نام برده شده است. چنانچه که در قرآن کریم در آیه ی 69 سوره نحل آمده است: از درون زنبور عسل شربتی به رنگ های گوناگون بيرون مي آيد كه براي مردم شـفابخش اسـت.

عسل دارای خواص ضدباکتری و ضد قارچ است. عسل اسیدی است و خاصیت رطوبت کشی دارد. این ماده با ارزش با قرارگرفتن بر روی زخم باعث تخلیه ی زخم از بافت مرده و با انجام عملیات شیمیایی و آنزیمی، در تشکیل بافت جدید در زخم تسریع می بخشد.

البته عسل در مواردی همچون تسکین درد در زخم های ناشی از سوختگی، رفع عفونت، استریل نگهداشتن زخم و سرعت بخشیدن به روند التیام و همچنین کاهش ورم نیز استفاده می شود.

دیابت عسل شیرین گل

درمان زخم ناشی از سوختگی با عسل

در پژوهشی در انگلستان بر روی 25 بیمار مبتلا به سوختگی نسبتا شدید، اثبات شد بهبودی در افرادی که زخمشان با عسل پانسمان می گردید در مقایسه با افرادی که مبتلا به همین سوختگی بودند و زخمشان با سولفادیازین پانسمان میشد سریع تر است.

همچنین در مقایسه میزان التهاب و نیاز به پیوند پوست نیز،پوست گروه درمان شده با عسل بهتر عمل کرد.

درمان زخم ناشی از دیابت

در این پژوهش چند نمونه تصادفی که از زخم های دیابتی رنج میبردند انتخاب شدند و زخم های آنها با عسل بسته شد تا تاثیر عسل بر روند درمان این زخم ها بررسی شود. طی تحقیقات انجام شده و مشاهدات، این زخم ها در زمان کمتری نسبت به درمان کلاسیک مداوا یافتند.

تاثیر عسل بر زخم ناشی از سزارین

در پژوهش انجام شده در استراليا بر روی 15 بيمار دارای زخم سزارین که زخمشان توسط عسل تحت درمان موضعی قرار گرفت، در مقایسه با 19 نفر که از طریق شستشوی زخم و بخیه درمان گردیدند قرارگرفتند. در این آزمایش تمام 15 نفر درمان شده با عسل طی 15 روز کاملا مداوا شدند درحالیکه طول درمان گروه دیگر تا 18 روز طول کشید و دو مورد عفونت و یک مورد هم هپاتیت دارویی ناشی از داروهای بیهوشی گزارش گردید.

عسل این ماده شفابخش...

با توجه به يافته های این مقاله و مقايـسه دو گـروه، مشاهده شد که عسل دارای خاصيت ضـدعفـونی كنندگي بوده و از طرفی باعث تسريع روند تـشكيل بافـت شده و بر همين اساس منجر به كاهش زمـان بهبـودی در زخم بيمار مـيگـردد. همچنـين در خصوص تأثير عسل بر روي زخمهـاي مختلف همچون سوختگی، زخم ناحيه سزارين و مقايــسه آن بــا ديگــر روشهـای درمـانی، بـه نظـر مـيرسـد در درمـان زخمهای ديابتی نيز ميتوان از عسل بهره گرفت. به دليـل راحـت تر بودن و ارزان بودن و همچنين بيعارضه بودن نقـش عـسل در درمان زخمهاي ديابتي، بهره گيري از اين روش بـه جامعـه پزشكی پيشنهاد ميگردد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *