آموزشی

درمان سرفه کودکان با عسل

عسل طبیعی شیرین گل

اثرات درمانی عسل در سرفه كودكان

یکی از علائم شایع عفونت دستگاه تنفسی در کودکان سرفه است. سرفه کودکان باعث آزار کودک و خانواده شده و مانع از تغذیه مناسب، استراحت و خواب کودکان و خانواده می شود. برای کاهش سرفه کودکان داروهای زیادی استفاده می شوند که هرکدام عوارض متعددی داشته و تاثیر قطعی بر درمان سرفه ندارند.

عسل از سالهای قدیم در درمان بسیاری از بیماری ها مورد استفاده قرار گرفته است. اثرات درمانی این ماده قندی طبیعی به عنوان یک غذای برتر برهمگان آشکار است. در تحقیقات انجام شده درباره عسل ثابت شده است که این ماده سبب توقف رشد عوامل عفونت زا از جمله ویروس ها، باکتری ها و انگل ها می شود. 

"فيه شفاء للناس"

بنا بر آیه ی قرآن، آنجا که می فرماید “فيه شفاء للناس””برای مردمان در آن(عسل) شفاست” اگر مردم آگاه و اندیشمند باشند و گفته پیامبر اسلام”لم یشرف المریض بمثل شربه عسل”، یعنی”هیچ مریضی، به مانند نوشیدن عسل شفا پیدا نمی کند.” عسل برای درمان بسیاری از بیماری ها کافی است. اگر مردم اهل علم باشند، برای اثبات مفاهیم آیات الهی و ایجاد یقین در آنها، انجام تحقیقات و بدست آوردن نتایج پژوهش ها خالی از لطف نیست.

پژوهش های انجام شده تاکنون نشان می دهند که عسل دارای خواص ضد ویروسی، ضد باکتریایی، ضد انگلی، ضد التهابی، ضدعفونی کننده می باشد که باعث تاثیر فراوان آن در درمان بسیاری از بیماری هاست. گرچه ممکن است خواص عسل از آنچه که تاکنون کشف شده فراتر باشد، اما همین چند خاصیت مهم و فراتر از آنها، نداشتن عوارض کافی است که به میزان ارزشمندی این ماده پی ببریم.

تاثیرات فراوان عسل بر درمان بیماری ها

بررسی ها نشان می دهد عسل برای درمان یا تقویت یا پیشگیری امراض پوستی، ایمونولوژیک، تشنج، سوختگی، سرطان، تنفس، کبد، صفرا، دستگاه گوارش، چشم، گوش، بینی، و تقویت رشد اطفال و غیره موثر است.

همچنین این ماده با ارزش در بهبود زخم های دیابتی، زخم سالک و زخم بستر موثر است. مصرف موضعی عسل در زخم های باز باعث روی پوست، موجب تسریع روند التیام زخم میشود. برای افزایش میزان پیشرفت طبیعی زایمان و کاهش نیاز به سزارین میتوان از شربت عسل خرما استفاده کرد. این شربت باعث انقباض رحم می شود.

تحقیقات انجام شده برای بررسی تاثیر عسل بر سرفه کودکان

  • در یک مطالعه نشان داده شده که تجویز 2/5 میلی لیتر عسل قبل از خواب اثرات شفابخشی بیشتری نسبت به مصرف دیفن هیدرامین و دکسترومتورفان دارد.
  • در مطالعه دیگری با مقایسه سه نوع عسل بر روی 300 کودک یک تا پنج ساله مبتلا به سرماخوردگی و سرفه شبانه دریافتند که هر سه نوع عسل در کاهش شدت و دفعات سرفه و نیز بهبود خواب کودک تاثیرگذار بود.
  • چندین مطالع دیگر نیز برای بررسی نتیجه استفاده از عسل در درمان سرماخوردگی و سرفه کودکان انجام شده که همه بر درستی این ادعا صحه می گذارند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *