آموزشی

درمان سینوزیت با عسل

عسل طبیعی شیرین گل

نام بیماری سینوزیت برای همه ما بسیار آشنا است. بسیاری از مردم از این عارضه رنج می برند و هزینه های زیادی را برای درمان آن متقبل می شوند، در صورتی که طب سنتی با پیشنهاد درمان های خانگی، حل این مشکل را بسیار آسان نموده است.

علل اصلی سینوزیت چیست؟

 در استخوان‌بندی جمجمه تمام افراد حفره‌هایی آکنده از هوا وجود دارند، که به آن سینوس می‌گویند. سینوس‌ها در استخوان گونه، پیشانی و کف جمجمه جا گرفته‌اند. غیر از هوا، ماده‌ای به‌نام موکوس (ترشحات مخاطی) نیز به میزان مشخصی درون سینوس‌ها قرار دارد. زمانی که مجراهای سینوس‌ها بسته شوند یا موکوس بیش‌ از‌ حد تولید شود، شرایط ابتلا به سینوزیت فراهم می‌شود.

در این وضعیت ویروس‌ها، باکتری‌ها یا قارچ‌ها می‌توانند سینوس‌ها را هدف قرار ‌دهند و باعث عفونت و التهاب آن‌ها ‌شوند. به‌‌ حالت عفونت و التهاب سینوس‌ها، سینوزیت گفته می‌شود.

روش های درمان سینوزیت

یکی از موثرترین روش های درمان سینوزیت، استفاده از آب و عسل است.

اثرگذاری این مخلوط در درمان بسیاری از بیماری ها به اثبات رسیده است. این شربت، یک ترکیب آنتی اکسیدان است که به ضدعفونی کردن مجرای بینی و سینوس ها کمک می کند.

برای تاثیر قطعی این روش باید به مدت یک هفته، هر روز این کار را تکرار کنید تا نتیجه مورد نظر عملی شود. 

یک قاشق چایی خوری عسل را با دو قاشق چایی خوری آب مخلوط کنید. روی زمین دراز بکشید و با استفاده از قطره چکان، آب و عسل را داخل بینی بریزید. ممکن است احساس سوزش داشته باشید. سپس برای 10 ثانیه به صورت خوابیده بمانید و بعد از آن برای 10 ثانیه دیگر پیشانی خود را روی زمین بگذارید به طوری که مایع به سینوس های شما نفوذ کند.

اکنون زمانی است که باید مایع و هر آنچه از خلط که درون بینی احساس می کنید را به بیرون بریزید. تا آنجا که میتوانید فین کنید تا آلودگی ها از بینی شما خارج شوند.

پس از انجام این مرحله برای مدت زمان ده دقیقه بخور بگیرید تا مسیر بینی تان نرم تر شود و باز هم با فین کردن خلط بینی را بیرون بریزید. بعد از بخور باز هم چند قطره آب و عسل درون بینی بریزید تا عفونت به جا مانده از آن کاملا از بینی شما خارج شود.

بعد از انجام بخور، با استفاده از سرم نمکی که میتوانید آن را از داروخانه ها تهیه کنید، بینی را ضد عفونی کنید. 

کمی از سرم نمکی را از بینی وارد کنید و از دهان بیرون بریزید. ممکن است این کار در ابتدا بسیار اذیت کننده باشد اما بعد از کمی تمرین عادت خواهید کرد.

استفاده از دود عنبرنسا و ریختن روغن سیاه دانه در بینی از موارد دیگری است که در درمان سینوزیت موثر است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *