زنبور عسل

ویژگی های گل های جذب کننده زنبورعسل

عسل طبیعی شیرین گل

زنبورهای عسل یک کندو تنها در طی یک روز 250/000 گل را ملاقات می کنند. گیاهان عسل زا در کیفیت عسل تاثیر زیادی دارند، به همین علت در این مقاله به بررسی ویژگی این گیاهان از نظر تامین نوع گرده و شهد می پردازیم.

چه رنگ هایی در جذب زنبورعسل موثرند؟

آزمایش ها و بررسی های انجام شده نشان می دهند که بیشترین میانگین درصد وزنی گرده های جمع آوری شده مربوط به گرده های زرد رنگ است. پس برای زنبورها نوعی گزینش وجود دارد که جذابیت گل نیز در آن موثر است. ولی نمی توان گفت که زرد همیشه رنگ منتخب زنبورهاست.

یکی از عوامل جذب برای زنبورها رنگ می باشد. 

رنگ چه برای گرده ها و چه برای گلبرگ ها یک عامل جذب است اما ممکن است عوامل دیگر مانند سطح پوشش و یا تعداد گل بر این عامل تاثیر بگذارد و موجب تغییری در انتخاب گل شود. رنگ گل های گزینش شده توسط زنبورعسل به ترتیب برابر است با: زرد، صورتی، آبی و ارغوانی به یک اندازه و قرمز

جمع آوری گرده چگونه انجام میگیرد؟

نظریات متفاوتی درباره جمع آوری گرده ها توسط زنبورعسل وجود دارد. برخی از محققین معتقدند زمانیکه زنبورها برای جمع آوری شهد می روند، گرده ها نیز به بدن آنها می چسبد و به کندو آورده می شود. ونسل در گزارشات خود می گوید: جذابیت گل ها و گیاهان برای زنبورهای عسل در انتخاب آنها هنوز مسلم نشده است اما ممکن است به این عوامل وابسته باشد:

  • گونه ی گیاهی 
  • شکوفه های باز و مدت زمان دوام آنها
  • کیفیت گرده 
  • رنگ و اندازه گرده
  • تراکم قند شهد
عسل طبیعی شیرین گل

نظریات درباره جمع آوری گرده و شهد توسط زنبورعسل

دوبسون در گزارشی اذعان داشت که وجود مواد معطر در لیپید گرده باعث جذب حشرات می شود.

همچنین لوک داریگل گزارش کرد که زنبورها در هنگام جمع آوری گرده گل، شهد گل ها را نادیده میگیرند و برعکس. Schmidt می گوید که حشرات قادر به تشخیص بوهای مختلف گرده ها هستند. همچنین از نظر دوبسون و همکارانش گرده ای که ضمن جستجوی حشرات استفاده می شود موجب تشخیص بین گونه های گیاهی می شود و همچنین قابل استفاده بودن گرده بین گل هارا تعیین می کند و باعث انحصار ملاقات گرده افشان به یک گل منحصر به فرد می شود.

Shivanna در گزارشی می گوید: زنبورها رنگ ها، عطرها و طرح هارا خوب می شناسند. علی آقایی و میر نظامی می گویند زنبورعسل به طور ذاتی گل های مفید را از غیرمفید تشخیص میدهند و به سراغ گیاهان طبی و شفابخش می روند.

موارد مصرف گرده گل

  • تغذیه زنبورهای کارگر و لاروها

زنبورهای کارگر از گرده به عنوان منبع پروتئین، چربی، ویتامین و مواد معدنی استفاده می کنند. از گرده برای تولید ژل رویال که تغذیه ملکه و لاروهاست استفاده می شود و همچنین برای تغذیه مستقیم لاروهای مسن و زنبورهای نر به مصرف می رسد.

  • مفید برای انسان

گرده گل خام یا فراوری شده به عنوان یک ماده غذایی ارزشمند مصرف می شود.

ویژگی مشترک گل هایی که زنبور به آنها سر میزند:

زنبورهای عسل یک کندو تنها در طی یک روز 250/000 گل را ملاقات می کنند.

اطلاعات جمع آوری شده از پژوهش ها حاکی این است که ویژگی های خود گرده و برخی ویژگی های جام گل و یا حتی ساقه آن در انتخاب زنبورعسل دخیل اند. برخی از این ویژگی ها عبارتند از: رنــگ زرد گرده و جام گل، بــوی شــديد و ظاهراً نامطلوب گــرده، گل آذين مرکب مثل خوشــه، تعداد ۱۲ غده شهد و باز شدن دريچه ای بساک به سمت بالا.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *